Начало Услуги Партньори Кариера За Нас Контакти Лични финанси Етап на кредита
 
 
   
    Кредити по програма ФАР
    Програма ФАР е един от основните финансови инструменти на ЕС за сътрудничество със страните от Централна и Източна Европа при подпомагане на прехода им към пазарна икономика и демокрация. Програмата има две основни цели в Централна и Източна Европа. За страните, които кандидатстват за членство в Европейския съюз, целта на програмата е да им помогне да се присъединят към Съюза възможно най-бързо. А за страни като Албания, Босна и Херцеговина и бившата югославска Република Македония, целта на Програма ФАР е да подкрепи техния преход към демокрация и пазарна икономика.
    Сътрудничеството на ЕС с България по програмата започва от 1990 г., след като страната удовлетворява условията за участие: политически плурализъм, провеждане на свободни избори, започване на пазарни реформи.

    Финансиране
    Страните-партньори определят приоритетите, за които търсят съдействие, след което се договарят с Европейската комисия и подписват финансови меморандуми. Средствата по Програма ФАР се набират от общия бюджет на ЕС и от национално съфинансиране. Разпределението на финансирането става по критерия - БВП на глава от населението за конкретен район.
    Финансовите средства по ФАР се отпускат като безвъзмездна помощ, а обхвата на дейностите й се е разширил значително. Програма ФАР демонстрира постоянна гъвкавост, като се приспособява към променящите се приоритети и характер на процеса на реформите във всяка от страните-кандидатки за членство в ЕС. От 1994 г. програмата е увеличила средствата в подкрепа на законодателството и административните структури, както и за проекти, които подпомагат демократизацията и гражданското общество, и за инвестиции в инфраструктурата, включително и за трансгранично сътрудничество.

    Области на подкрепа:
• Предоставяне на информация: тук влизат консултации по провежданата политика, по реформите на институциите и правната система, обучение на държавни служители в прилагането на новите управленски технологии, академичен обмен.
• Инвестиционно съдействие: Програма ФАР предоставя предпроектни проучвания, кредитни линии и гаранции, понякога и капитал (безвъзмездно) с цел да задвижи значими инвестиционни проекти, които се задържат поради недостиг на средства. Сътрудничеството на Програма ФАР с ЕБВР и ЕИБ по тази линия води до разработване на инфраструктурни проекти за над 1 млрд. евро. Програмата предоставя и кредити, управлявани на местно равнище, за малки предприятия и ферми, с цел овладяване на критичен недостиг на стоки, породен от трудности в прехода към пазарно стопанство;
• Преки инвестиции: Програма ФАР влага средства и пряко в инфраструктурата, особено в тази, от която зависи успешното преориентиране на икономиките в преход, например мостове, пътища, гранични контролно-пропускателни пунктове. Приоритет имат трансевропейските транспортни мрежи. От 1994 г. за тези цели се ползват до 25% от общия бюджет на програмата. В този процент влизат средствата за опазване на околната среда;
• Подпомагане развитието на гражданското общество чрез програмите Демокрация, Лиен, Партньорство и др.


    Кредити по програма САПАРД
    Програмата на Европейския съюз САПАРД е един от инструментите, подготвящи страните кандидатки за бъдещото им членство в Европейския съюз в областта на земеделието и селските райони. Дейностите, които се включват за подкрепа в програмата са определени в Националния план за развитие на земеделието и селските райони. Националният план на България включва 4 приоритетни области, а във всяка от тях се предвижда прилагането на конкретни мерки.

    Приоритетни области:
1. Подобряване на условията за производство, преработка и маркетинг на земеделската продукция, горски и рибни продукти съгласно Европейските стандарти; развитие на екологосъобразно селско стопанство, както и подобряване на дейностите по опазване на околната среда в земеделието и горите;
2. Интегрирано развитие на селските райони с цел съхраняване и укрепване на техните икономики и общности и съдействие за ограничаване процеса на обезлюдяване на тези райони;
3. Инвестиции в човешките ресурси - квалификация и обучение на заетите в производство и преработка на селскостопанска, горска и рибна продукция;
4. Техническа помощ.

    Институции на българското правителство управляват процеса на приемане, преглед и подбор на одобрени проекти за финансиране по Програма САПАРД в съответствие с критериите, заложени в Националния план за развитие на земеделието и селските райони и процедурите, одобрени от Европейската комисия.

    По програмата могат да кандидатстват земеделски производители с българска регистрация, физически или юридически лица, чийто постоянен адрес /или офис адрес/ се намират на територията на региона, в който ще се проведат дейностите в рамките на проекта.

*юридическите лица, регистрирани по българското законодателство, с не повече от 25% държавно или общинско участие във фирмата

    Размер на финансирането на проекти
• Минимален размер на финансирането на разрешените разходи по проекта– еквивалентът в български левове на 1000 евро;
• Максимален размер на финансирането на разрешените разходи по проекта - еквивалентът в български левове на 200 000 евро;

    Програмата може да финансира 50% от разходите по проектите (от които 75% се финансират от Европейския съюз, а 25% - от националния бюджет на България).
    Одобрените за финансиране проекти по програма САПАРД се реализират с финансиране на техните изпълнители, като след завършването на проекта, програмата възстановява размера на одобрените разходи.

    За да реши проблема с невъзможност на кандидатите за предварително финансиране на проектите, Министерство на земеделието и горите има подписан меморандум за разбирателство с 20 търговски банки за предоставяне на кредити на кандидатите по Програма САПАРД.
   
Powered by Ilia Iliev |  Copyright© Draftis.com, 2007 |  Privacy Policy